keskiviikko, 30 huhtikuun, 2025

23-vuotias mies on vangittu epäiltynä Lohjalla tapahtuneesta taposta

Lohja. Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus on tänään keskiviikkona 30.4. vanginnut 23-vuotiaan miehen todennäköisin syin epäiltynä Lohjalla sunnuntaina 27.4. tapahtuneesta taposta. Länsi-Uudenmaan poliisi on edistynyt tapahtuneen esitutkinnassa.

Poliisi epäilee, että mies käytti ampuma-asetta Lohjansaaressa (Jalassaaressa) sijaitsevassa vapaa-ajan asunnossa lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Uhri on 20-vuotias nainen, joka menehtyi saamiinsa vammoihin tapahtumapaikalle läsnäolleiden ja myöhemmin ensihoidon elvytysyrityksistä huolimatta.

− Uhri ja epäilty ovat tunteneet toisensa. Poliisi selvittää heidän välistä suhdettaan osana esitutkintaa, kertoo rikoskomisario Jyrki Kallio.

Poliisi otti tapahtumapaikalta kiinni yhdeksän henkilöä, joita on alkuviikon aikana kuulusteltu rikoksista epäiltyinä. Kukaan muu tapahtumapaikalla ollut henkilö ei loukkaantunut tilanteessa. Suoritetuissa kuulusteluissa poliisi on selvittänyt esimerkiksi ampuma-aseen käyttöä edeltäviä tapahtumia mökillä. Lisäksi poliisi on suorittanut mökissä ja sen pihapiirissä teknistä tutkintaa.

− Epäilty tekoväline on poliisin hallussa. Rikoksesta epäillyllä ei ole kyseiseen ampuma-aseeseen hallussapitolupaa, kertoo rikoskomisario Kallio.

Mahdollista motiivia poliisi ei tässä vaiheessa kommentoi. Syytteen nostamisen määräpäivä tapahtuneessa on 14.8.2025.

KOMMENTOI UUTISTA

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT