torstai, 8 tammikuun, 2026

Auton kuljettajalla Vihdissä pitkä lista ongelmia

Vihti. Perjantai-iltana 2.1. liikkeellä ollut poliisipartio havaitsi Vihdissä lumisella ja liukkaalla tiellä auton, jonka kuljettajan ajo vaikutti epävarmalta ja arvaamattomalta. Partio ryhtyi jututtamaan päihtyneen oloista kuljettajaa.

Kuljettaja oli autossa yksin. Mitä enemmän poliisi tilannetta selvitti, sitä enemmän paljastui tilanteessa olevan ongelmia. Sen lisäksi, että kuljettajan todettiin olevan päihtynyt, oli hän ajo-oikeudeton. Auto, jota hän kuljetti, oli liikenteestä poistettu. Kaiken lisäksi kuljettaja oli varsin talvisessa kelissä liikkeellä kesärenkailla, kertoo poliisi.

Poliisi epäilee kuljettajaa törkeästä rattijuopumuksesta, kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta, liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja huumausaineen käyttörikoksesta.

Kuvituskuva.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT