Lapin poliisi valvoi tehostetusti huumausaineiden käyttöä alueellaan 29.4.–1.5. tiedottaa Lapin poliisilaitos.
Valvonnan tuloksena poliisi kirjasi esitutkintaan 19 uutta ilmoitusta, joista yksi oli törkeä huumausainerikos. Muutama paljastetuista jutuista tehtiin verkossa.
Poliisi kohdisti valvontaa Rovaniemelle ja erityisesti tunturialueen keskuksiin, joissa aikaisempina vuosina ihmisiä on ollut paljon liikenteessä ja juhlinta on ollut joskus hyvinkin railakasta. Tänä vuonna esimerkiksi Levillä vappu oli aikaisempia vuosia rauhallisempaa. Valvonnan aikana poliisi tavoitti yhden etsintäkuulutetun, suoritti useita kotietsintöjä ja laite-etsintöjä telepäätelaitteisiin.
Valvonnan tuloksena poliisi takavarikoi epäiltyä amfetamiinia noin 400 grammaa ja vähäisempiä määriä muita huumausaineita kuten kannabista, LSD:tä, ekstaasia, kokaiinia ja huumaavia lääkkeitä.
Lapin poliisi jatkaa huumausaineisiin liittyvää valvontaa päivittäistoiminnan yhteydessä.
Kuvituskuva.