Imatra. Poliisi valvoi muiden tehtävien ohessa tehostetusti liikennettä Imatralla perjantaina. Puhallusratsiassa puhallutettiin illan aikana noin 300 ajoneuvon kuljettajaa ja ajonopeuksia valvottiin niin pääteillä kuin taajama-alueella. Ilta ja yö olivat kaupungilla vilkkaita, mutta merkittäviä järjestyshäiriöitä ei ollut, tiedottaa Kaakkois-Suomen poliisilaitos.
Puhallusratsioissa poliisin alkometri värähti noin kymmenen kuskin kohdalla, mutta puhalletut lukemat jäivät alle rangaistavuusrajan. Illan aikana yksi kuljettaja puhalsi törkeän rattijuopumuksen rajan (uloshengitysilman alkoholipitoisuus vähintään 0,53 milligrammaa litrassa). Sama kuljettaja oli liikenteessä myös ilman ajo-oikeutta. Rikokset, joista häntä epäillään, ovat törkeä rattijuopumus ja kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta. Lisäksi poliisi sai kiinni puhallusratsian aikana yhden etsintäkuulutetun henkilön.
– Ylinopeuksia tien päällä oli ikävä kyllä jonkin verran. Suurin osa kuljettajista selvisi niistä sakoilla, mutta muutamalla ajokortti jäi poliisin haltuun, liikennepoliisista kerrotaan.
– Mukana oli hurjia lukemia, esimerkiksi 147 km/h alueella, jossa on 100 km/h nopeusrajoitus. Ja moottoripyöräpoliisille jäi kiinni kuljettaja 173 km/h vauhdilla satasen alueella.
Lisäksi poliisi havaitsi taajama-alueella, että kuljettajat eivät aina muistaneet huomioida jalankulkijoita riittävästi.
– Haluamme muistuttaa esimerkiksi siitä, että mikäli ajoneuvo on pysähtynyt suojatien eteen, on viereistä kaistaa ajavan myös aina ehdottomasti pysähdyttävä ja annettava jalankulkijoille esteetön kulku, sanoo komisario Kalle Heijari.
Kaikkinensa perjantai sujui Imatran alueella melko rauhallisesti, eivätkä poliisin hälytystehtävien määrät poikenneet normaalista kesäviikonlopusta merkittävästi.
– Toki katukuvassa näkyi, että paikkakunnalla on runsaasti ihmisiä liikkeellä. Poliisin havaintojen mukaan myös päihtyneitä juhlijoita oli illan ja yön aikana keskimääräistä enemmän. Yleisilme kaupungilla on kuitenkin ollut poliisin näkökulmasta asiallinen.
– Lisäksi saimme hyvää palautetta esimerkiksi puhallusratsioista ja ihmiset huomioivat muutenkin poliisin läsnäolon positiivisesti, sanoo Heijari.
Poliisi jatkaa Imatran ajojen aikaan tehostettua liikenteen valvontaa sekä yleisen järjestyksen ja turvallisuuden ylläpitämistä paikkakunnalla.
Kuvituskuva.