Joensuu. 17.06.2025 voimaan tulleen lakiuudistuksen myötä sähköpotkulaudan kuljettaminen kiellettiin, siten että veren alkoholipitoisuus on vähintään 0,5 promillea. Lakiuudistuksesta huolimatta Joensuun poliisi tapasi useita päihtyneitä sähköpotkulaudan kuljettajia lauantain ja sunnuntain välisenä yönä.
Lauantain ja sunnuntain välisen yön Pohjois-Karjalan kenttäjohtajan mukaan poliisipartiot puuttuivat kuluneen yövuoron aikana peräti 25 kevyen sähköajoneuvon kuljettajien, eli tuttavallisemmin sähköpotkulautailijoiden rikkeisiin.
Kaikki sähköpotkulautailijat olivat päihtyneitä. Kenttäjohtajan mukaan he, jotka pysähtyivät käskystä eivät tienneet lakiuudistuksesta ja loput pyrkivät karkuun poliisin toimenpiteitä. Kuluneen yön aikana oli myös tapahtunut taksin ja sähköpotkulautailijan välinen liikenneonnettomuus, jossa sähköpotkulaudan kuljettaja puhalsi 1,88 promillea, kertoo poliisi.
Poliisi muistuttaa sähköpotkulautailijoita, että mikäli kuljettajalle suoritetun puhalluskokeen tulos on vähintään 0,5 promillea, hänelle määrätään 200 euron liikennevirhemaksu tieliikennelain 17 a §:n rikkomisesta.