Ruotsi. Tukholman Fruängenissä oli sunnuntai-iltana käynnissä laaja poliisioperaatio kadulla tapahtuneen ammuskelun jälkeen, kertovat SVT Nyheter ja Aftonbladet.
Poliisi ja ambulanssi hälytettiin Fruängens-torgiin 2.3. hieman kello 21 jälkeen, missä tapahtuneen ammuskelun uhreilta löytyi ampumahaavoja. Heidät vietiin sairaalaan ambulanssilla ja ambulanssihelikopterilla.
– Kaksi ihmistä loukkaantui erittäin vakavasti, kertoi poliisin tiedottaja Per Fahlström lehdille..
Lähellä tapahtumapaikkaa ollut todistaja kuuli laukaukset:
– Kuulin että laukauksia oli noin kuudesta kymmeneen ja samalla näin lapsiperheen ja muita ihmisiä pakenevan keskustasta, hän kertoi Aftonbladetille.
Poliisin toimesta suuri alue eristettiin ja käynnissä oli laaja operaatio poliisikoirien ja helikopterin avustaessa. Poliisi pyrkii keräämään silminnäkijöiden tietoja ja valvontamateriaalia alueelta.
Ammuskelu tapahtui Fruängstorgetissa. Tapahtuma-alueelle päin avautuvaan rakennukseen on asennettu kaksi valvontakameraa. Aftonbladetin saamien tietojen mukaan koko tapahtumasarja tallentui videolle.
Poliisi ilmoitti maanantaiaamuna, että poliisi on pidättänyt ja syyttäjät vanginneet yhden henkilön. Aftonbladetin mukaan hänellä oli ase vyökotelossa, kun hänet pidätettiin.
Rikospaikan tekninen tarkastus oli aamuun mennessä suoritettu ja rajoitukset on poistettu.
-On liian aikaista sanoa siitä mitään, vastaa tiedottaja Per Fahlström SVT:n kysymykseen onko teolla yhteyttä jengirikollisuuteen.
Kuva: Aftonbladet.