torstai, 23 lokakuun, 2025

Kauniaisissa bussipysäkeillä vahingontekoja – poliisi pyytää havaintoja

Kauniainen. Lauantaina 18.10. aamuyön ja aamun aikana Kauniaisissa aiheutettiin vahinkoja, kun useiden bussipysäkkien laseja rikottiin, kertoo Länsi-Uudenmaan poliisilaitos.

Tämän hetken tietojen mukaan tekijöinä oli useampi kuin yksi henkilö, joiden poliisi epäilee mahdollisesti olevan alle 18-vuotiaita. He liikkuivat sähköpotkulaudalla pysäkiltä toiselle.

Poliisi selvittää epäiltyjen henkilöllisyyksiä ja tutkintanimikkeenä tapauksessa on vahingonteko. Vahingonkorvausvastuu koskee jokaista ikään katsomatta, eli vaikka kyseessä olisi henkilö, joka ikänsä puolesta ei olisi rikosoikeudellisessa vastuussa, olisi hän velvollinen korvaamaan aiheuttamansa vahingot. Varsinainen rikosoikeudellinen vastuu alkaa, kun henkilö täyttää 15 vuotta.

Poliisi pyytää tapauksesta havaintoja sähköpostiosoitteeseen vihjeet.lansi-uusimaa@poliisi.fi

Kuvituskuva. 

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT