Kouvola. Poliisi on päättänyt kotietsinnän Voikkaalla sijaitsevalla kiinteistöllä, tiedottaa Kaakkois-Suomen poliisilaitos.
Kotietsintä liittyi epäiltyyn törkeään ampuma-ase- ja räjähderikokseen. Poliisin ja Puolustusvoimien asiantuntijat löysivät etsinnän aikana kiinteistöstä ja sen alueelta huomattavan määrän ampuma-aseita, patruunoita ja räjähteitä.
Poliisi epäilee rikoksista iäkästä miestä, jonka hallinnassa kiinteistö on. Mies vangittiin viime perjantaina 5. syyskuuta rikoksesta epäiltynä Kymenlaakson käräjäoikeudessa. Rikoksesta epäilty mies on vuosia sitten eläköitynyt poliisi.
Poliisi ei ota tässä vaiheessa kantaa siihen, miten ja milloin esineet ovat päätyneet rikoksista epäillyn miehen haltuun.
Etsintöjä tehtiin myös muissa kohteissa Kouvolassa
Poliisi tiedotti viime viikolla, että tarvittaessa kotietsintöjä tehdään useammassa kohteessa. Esitutkinnassa tuli esiin seikkoja, joiden perusteella poliisi teki kotietsintöjä myös neljässä muussa kohteessa Kouvolassa.
Näissäkin etsinnöissä poliisi löysi ampuma-aseita, patruunoita ja pienen määrän räjähteitä. Näihin löytöihin liittyen poliisi epäilee yhtä henkilöä törkeästä varkaudesta, ampuma-aserikoksesta ja räjähderikoksesta sekä toista henkilöä törkeästä varkaudesta ja ampuma-aserikoksesta. Takavarikoidusta omaisuudesta osan epäillään liittyvän Voikkaan tapaukseen.
Rikoksista epäillyt vangittiin Kymenlaakson käräjäoikeuden päätöksellä viime perjantaina.
Kuten olemme aiemmin tiedottaneet, kokonaisuuden rikosepäilyt eivät liity henkeen ja terveyteen kohdistuvaan rikokseen tai järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Rikokset tulivat esille poliisin omien tutkintojen kautta, eivätkä liity minkäänlaiseen uhkatilanteeseen tai vastaavaan.
Poliisi jatkaa asioiden tutkintaa. Kokonaisuus on laaja, joten esitutkinnassa voi kestää kuukausia.