torstai, 6 marraskuun, 2025

Mies kuoli Ruotsin Brommassa tapahtuneessa ammuskelussa – jengiyhteyksiä epäillään

Ruotsi. Nuori mies on ammuttu kuoliaaksi Brommassa Länsi-Tukholmassa. Suuri poliisioperaatio oli kohteessa keskiviikkoiltana, kertovat SVT Nyheter ja Aftonbladet.

Poliisi sai hälytyksen ampumavälikohtauksesta Länsi-Tukholmassa hieman kello 17 jälkeen keskiviikkona 5.11. Paikalta löydettiin ampumahaavoja saanut noin 20-vuotias mies, joka myöhemmin kuoli.

Ensihoitajat hoitivat miestä paikan päällä. Poliisi kuitenkin ilmoitti kello 20.45 miehen kuolleen vammoihinsa, lehdet kertovat.

– Ulkona oli lähes valoisaa. Ihmisiä oli paljon liikkeellä. Alue on melko tiheästi asuttu, joten luulen, että silminnäkijöitä on ollut useita ja luulen, että olemme onnistuneet tavoittamaan heistä melko monta, sanoo poliisin tiedottaja Mats Eriksson Aftonbladetille.

Silminnäkijät kertovat nähneensä yhden tai useamman tekijän poistuneen  paikalta autolla.

– Etsintöjä tehdään eri tavoin, mutta ketään ei ole pidätetty. Nyt on vuorossa uusi vaihe, koska rikoksesta on kulunut jo jonkin aikaa. Työskentelemme nyt melkoisen ison tiedustelutiedon pohjalta, sanoo poliisin tiedottaja Mats Eriksson Aftonbladetille.

Tiedätkö, oliko uhrilla yhteyksiä jengiin, kysyy SVT.

– Me tarkastelemme sitä. Työskentelemme sen asian parissa intensiivisesti, sanoo Eriksson.

Tässä vaiheessa tapauksesta on aloitettu esitutkinta.

Kuva: SVT Nyheter.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT