Mäntyharju. Poliisipartio tapasi ja pysäytti lauantai-iltana, kymmenen uutisten aikoihin Mäntyharjun Haapaseläntiellä auton, jossa oli lähes kaikki pielessä, kertoo Itä-Suomen poliisilaitos.
Partion huomiota oli kiinnittänyt, että autossa oli kahdet eri rekisterikilvet. Toinen oli tosin oikea. Mutta auto oli poistettu liikennekäytöstä ja myös määräaikaiskatsastamaton.
Kuljettajana toimineella heinolalaisella nuorella miehellä ei ollut ajo-oikeutta ja huumausaineen pikatesti näytti positiivista usealle eri päihdykkeelle. Alkoholia ei seulontalaitteella havaittu.
Poliisi käytti epäiltyä verikokeessa Mäntyharjun paloasemalla ensihoidon huomassa ja siirsi rekisterikilvet katsastuskonttorille odottamaan mahdollista auton uutta käyttöönottoa. Asian esitutkinta jatkuu aikanaan verikokeen valmistuttua kuulusteluilla.
Kuvituskuva.

