maanantai, 28 huhtikuun, 2025

Nuori mies kuoli bussipysäkillä tapahtuneessa ammuskelussa Eskilstunassa

Ruotsi. Nuori mies ammuttiin kuoliaaksi sunnuntai-iltana bussipysäkillä Årbyssä Eskilstunassa. Aluksi vammojen laajuus oli epäselvä, mutta Mälarin sairaala ilmoitti myöhemmin, että mies oli kuollut saamiinsa vammoihin, kertovat SVT Nyheter ja Aftonbladet.

Eskilstunan Årbyssä puhkesi paniikki, kun sunnuntaina 27.4. noin kello 19 ammuttiin useita laukauksia bussipysäkillä. Silminnäkijä kertoo Aftonbladetille, kuinka ihmiset alkoivat kauhuissaan juosta paikalta.

Ammuttu, noin 20-vuotias mies vietiin sairaalaan vakavien vammojen vuoksi. Hänen henkeään ei kuitenkaan voitu pelastaa.

Poliisin tiedottaja Caroline Karlsson kertoo SVT:lle, että alueella on ollut useita teon  todistajia ja paljon ihmisiä, jotka olivat paikalla ampumishetkellä.

–Yritämme haastatella niin monta todistajaa kuin mahdollista. Alueella on myös paljon kameroita, jotka haluamme tarkistaa, kertoi poliisin tiedottaja Caroline Karlsson Aftonbladetille.

Useita ihmisiä on pidätetty, epäiltynä osallisuudesta murhaan, ja poliisi ilmoitti kello 23.30. että ”massatutkimus” oli meneillään.

– Tutkintavaiheessa en osaa sanoa, mistä eri henkilöitä epäillään tai miltä luokitukset näyttävät, koska ei ole selvää, ketä mistäkin epäillään, poliisipäällikkö Victor Bergman kertoo TT:lle.

Eskilstunan kunta aktivoi illalla myös kriisitukiorganisaationsa ja lähetti kriisiaputyöntekijöitä Årbyyn.

Kuva: SVT Nyheter.

KOMMENTOI UUTISTA

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT