Vantaa. Mediassa on ollut esillä poliisin näkyvä toiminta Helsinki-Vantaan lentoasemalla maanantaina 24.2.2025, toteaa Itä-Uudenmaan poliisilaitos.
Poliisin läsnäolo lentokentällä on ymmärrettävästi herättänyt huomiota. Lentoasemalla järjestettiin maanantaina poliisin rutiininomainen harjoitus, jonka takia alueella liikkui tavallista enemmän poliiseja sekä poliisikoiria.
Poliisin läsnäolo lentokentällä ei liittynyt käynnissä olevaan poliisitehtävään. Harjoituksesta ei aiheutunut vaaraa eikä sillä ollut vaikutusta lentotoimintaan.
– Kyseessä on ollut suunniteltu rutiininomainen harjoitus, josta lentoaseman ylläpitäjää Finaviaa on informoitu ennalta. Harjoitus ei liittynyt mihinkään yksittäiseen lentoon tai lentokoneeseen, kertoo komisario Miika Laine Itä-Uudenmaan poliisista.
Kuvituskuva.