lauantai, 19 huhtikuun, 2025

Poliisi suoriutui lakon aikana kaikista suojelutyön piiriin kuuluneista tehtävistä

Länsi-Uudenmaan poliisilaitosta koskettanut kaksi päiväinen lakko on päättynyt. Poliisi pystyi hoitamaan tiistain 15.4. ja keskiviikon 16.4. aikana kaikki tehtävät, jotka kuuluivat suojelutyön piiriin, kertoo poliisi.

Suojelutyöksi katsottiin tehtävät, jotka ovat välttämättömiä kansalaisten hengen tai terveyden vaarantumisen ehkäisemiseksi.

− Lakkopäivät sujuivat alueellamme rauhallisesti, ja kenttäpartiomme hoitivat itse kaikki ne tehtävät, jotka kuuluivat suojelutyön piiriin. Muiden poliisilaitosten tukea vaativia tilanteita ei ollut. Samoin rikostutkinnassa onnistuimme hoitamaan välttämättömien henkeen ja terveyteen kohdistuneiden rikosten ensitoimet, kertoo poliisipäällikkö Timo Saarinen.

Lakko sulki kaikki poliisilaitoksen asiakaspalvelupisteet. Poliisin viestintä lakosta tavoitti monet asiakkaat, mutta eri poliisiasemilla kävi lakon aikana asiakkaita, jotka eivät tienneet kiinniolosta.

− Pystyimme tiedottamaan asiakaspalvelun kiinniolosta vasta lakkoa edeltävänä iltapäivänä, joten on ymmärrettävää, että tieto ei tavoittanut kaikkia. Poliisiasemille saapuneet asiakkaat saivat tietoa tilanteesta opasteista sekä lakkovahdeilta. Pääosin asiakkaat ovat suhtautuneet tilanteeseen ymmärtäväisesti, vaikka on selvää, että esimerkiksi varatun ajan peruuntuminen harmittaa, Saarinen sanoo.

Henkilöstö teki hyvää työtä uudessa tilanteessa

Länsi-Uudenmaan poliisilaitos oli ensimmäinen poliisiyksikkö, jota lakko kosketti lähes viiteenkymmeneen vuoteen. Poliisipäällikkö arvioi, että henkilöstö suoriutui hyvin niissä raameissa, jotka lakkoa koskevissa neuvotteluissa poliisitoiminnalle määriteltiin.

− Olimme tilanteessa monella tapaa uuden äärellä. Meillä on kuitenkin osaava ja sitoutunut henkilöstö, joka onnistui tässä tilanteessa. Yhteistyö myös Poliisihallituksen sekä henkilöstöjärjestöjen suuntaan oli sujuvaa, Saarinen kiittää.

Poliisi palvelee taas normaalisti − pääsiäinen vaikuttaa jälleen asiakaspalveluun

Poliisiasemilla tehdään jälleen normaalisti töitä. Vahvuudet niin kentällä kuin rikostutkinnassa ovat normaalit. Asiakaspalvelu on auki.

− Aloitimme myös heti torstaina 17.4. aamulla käsittelemään niitä rikosilmoituksia ja lupahakemuksia, joita jätettiin sähköisesti lakon aikana, Saarinen kertoo.

Perjantaina 18.4. ja maanantaina 21.4. Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen sekä muiden poliisilaitosten kaikki asiakaspalvelupisteet ovat suljettuna pääsiäisen vuoksi.

Sähköiset palvelut toimivat normaalisti pääsiäisen aikaan.

− Hälytys- ja valvontatyötä tekevät partiot sekä rikostutkijat sen sijaan ovat pääsiäisenkin töissä. Tältä osin voi sanoa, että Länsi-Uudellamaalla poliisitoiminta on jälleen palannut arkeen, ja olemme taas asukkaidemme tavoitettavissa, poliisipäällikkö Saarinen toteaa.

KOMMENTOI UUTISTA

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT