keskiviikko, 16 huhtikuun, 2025

Poliisi tutkii laitonta uhkausta Vantaalla – kahden seurueen välillä ratkottiin riitoja

Vantaa. Itä-Uudenmaan poliisi tutkii 12.4. lauantaina iltakahdeksalta Vantaan Kivistössä tapahtunutta epäiltyä laitonta uhkausta ja ampuma-aserikosta.

– Hätäkeskukseen tehdyn ilmoituksen perusteella kahden miehen epäiltiin repineen kerrostalohuoneiston postiluukun irti ja uhanneen asunnon asukkaita aseella. Tehtävälle osallistui alkutietojen perusteella useita poliisin partioita, kertoo tutkinnanjohtaja rikoskomisario Josefiina Hiltunen.

Kaikki tapaukseen liittyvät henkilöt tavoitettiin paikan päältä ja puhutettiin. Laittomaan uhkaukseen epäilty kaksikko otettiin kiinni rikoksesta epäiltynä ja heidät kuljetettiin Vantaan poliisivankilaan.

– Poliisi teki toisen epäillyn asuntoon kotietsinnän tehtävällä uhkaukseen mahdollisesti käytetyn ampuma-aseen löytämiseksi. Asetta ei etsinnästä huolimatta löytynyt, Hiltunen jatkaa.

Puhutuksissa ja kuulusteluissa on selvinnyt, että tapahtumaa on edeltänyt kahden seurueen väliset uhkailut, riidat ja epäselvyydet.

Poliisi tiedottaa asiasta, koska usean poliisipartion ilmaantuminen iltakahdeksalta Kivistössä sijaitsevalle kerrostaloalueelle on saattanut herättää alueen asukkaissa huolta ja ihmetystä. Tilanteesta ei kuitenkaan aiheutunut vaaraa ulkopuolisille, sanoo poliisi.

Kuvituskuva, ei liity tapaukseen.

KOMMENTOI UUTISTA

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT