Jyväskylä. Poliisi sai sunnuntaina 6.7. aamuyöllä ilmoituksen Jyväskylässä tapahtuneesta törkeästä väkivallanteosta. Teosta epäillään henkilöä, joka on epäiltynä myös Mikkelissä myöhemmin samana päivänä tapahtuneesta henkirikoksesta, tiedottaa Sisä-Suomen poliisilaitos.
Jyväskylän teossa uhriksi joutui taksinkuljettaja, joka onnistui hälyttämään itselleen apua. Poliisi ei voi tässä vaiheessa ottaa kantaa tekotapaan esitutkintaa vaarantamatta. Uhri sai teossa sairaalahoitoa vaativia vammoja, mutta hän ei ole hengenvaarassa.
Epäilty tekijä poistui tapahtumapaikalta teon jälkeen taksinkuljettajalta anastamallaan ajoneuvolla. Kyseinen ajoneuvo on löytynyt ja poliisin hallussa, mutta tekijää ei ole toistaiseksi tavoitettu. Rikoksesta epäillyn miehen kuva ohessa.
Poliisin etsimä mies. Kuva: Poliisi.
Tuoreet havainnot epäillystä henkilöstä tulee ilmoittaa hätäkeskukseen puhelinnumeroon 112. Törkeistä väkivallanteoista epäiltyä henkilöä ei tule lähestyä omatoimisesti, vaan havainnosta on ilmoitettava välittömästi hätäkeskukseen. Mikäli sinulla on aiempia havaintoja miehen liikkeistä sunnuntaiaamun jälkeen tai muuta tietoa miehen mahdollisesta olinpaikasta, voit ilmoittaa havainnoista sähköpostilla osoitteeseen vihjeet.sisa-suomi@poliisi.fi
Poliisi ei voi tässä vaiheessa esitutkintaa kertoa tapahtuman yksityiskohdista enempää.