Oulun poliisilaitoksen alueella nuorten osuus kolareissa kuolleista ja loukkaantuneista on ikäryhmän kokoon ja muihin kaupunkeihin verrattuna suuri. Poliisi kohdistaa tehostetusti valvontaa mopoihin Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa, tiedottaa Oulun poliisilaitos.
Oulun poliisilaitos järjestää mopojen tehovalvonnan 25.8.-14.9.2025. Valvonnan perusteena on nuorten merkittävä osuus kolareissa kuolleista ja loukkaantuneista. Viimeisin vakava onnettomuus Oulun poliisilaitoksen alueella oli mopomiitissä Nivalassa tapahtunut mopoilijan vakava loukkaantuminen.
Myös mopojen melusta ja tarpeettomasta ajelusta aiheuttamasta häiriöstä tulee Oulun poliisilaitoksille runsaasti ilmoituksia. Ilmoitusten perusteella tarpeeton ja häiritsevä ajelu keskittyy usein koulujen, leikkipaikkojen ja tiettyjen asuinalueiden liepeille. Ajelu myös ajoittuu iltaan ja alkuyöhön.
Oma ilmiönsä ovat myös kokoontumisajot eli mopomiitit, jotka aiheuttavat melun lisäksi myös esteitä muulle liikenteelle sekä vaaratilanteita.
Valvonnan aikana poliisi keskittyy erityisesti mopojen, mutta myös moottoripyörien ja kevyiden nelipyöräisten ajoneuvojen kuljettajien kuntoa, ajo-oikeuden riittävyyttä, suojakypärän käyttöä, liikennesääntöjen noudattamista sekä ajoneuvojen rakennetta ja kuntoa.
Poliisi pyytää huoltajia tarkastamaan nuorten käyttämien ajoneuvon kunnon säännöllisesti. Häiritsevän kovaa ääntä pitävä mopo on useimmiten viritetty. Myös ajovalojen puuttumiseen on kiinnitetty huomiota viime aikojen mopovalvonnoissa. Liikenteessä on tavattu myös mopoja, jotka ovat niihin tehtyjen rakennemuutosten vuoksi luokiteltavissa kevytmoottoripyöriksi. Tällaisen ajoneuvon kuljettamiseen ei riitä enää mopokortti, vaan vaaditaan A1-ajokortti. ”Mikäli lapsen käytössä on rakenteeltaan määräysten vastainen mopo, seuraamuksia voi tulla myös huoltajalle”, muistuttaa ylikomisario Tommi Heikkilä Oulun poliisilaitoksen liikennepoliisiyksiköstä.