keskiviikko, 3 joulukuun, 2025

Poliisi varoittaa turisteja taskuvarkaista joulumarkkinoilla Helsingissä

Helsingin poliisin tietoon on tullut viime viikonlopun aikana kymmenen taskuvarkautta joulumarkkinoilla. Varkaudet ovat tapahtuneet Senaatintorin läheisyydessä ja muualla Helsingin keskustassa, kertoo poliisi.

– Poliisin tietoon tulleet ammattimaiset varkaudet ovat kohdistuneet aasialaisturisteihin. Lompakoista on viety satoja eurojen arvosta käteistä rahaa ja lisäksi muutamalla luottokortilla on tehty luvattomia ostoksia tai tilisiirtoja. Rikoksista epäillyt käännytetään Suomesta ulkomaalaislain nojalla, koska heidän katsotaan vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta, kertoo rikosylikomisario Mikko Mikkinen.

Miten voit suojautua taskuvarkauksilta?

  • Pidä huolta lompakostasi tai laukustasi. Varmista, että ne ovat turvallisessa paikassa.
  • Valitse lompakon säilytyspaikka huolella. Pidä lompakkoa taskussa, johon on vaikea päästä käsiksi.
  • Vältä arvotavaroiden säilyttämistä takataskuissa ja repun uloimmissa taskuissa, joista on helppo napata tavaroita.
  • Laita lompakko suojaisaan paikkaan ostosten jälkeen. Älä jätä rahapussia muiden tavaroiden päälle.
  • Jos näet epäilyttävää toimintaa, soita hätäkeskukseen. Muista tehdä aina rikosilmoitus, jos sinulta varastetaan jotain.
SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT