tiistai, 2 syyskuun, 2025

Poliisin läsnäolo rauhoitti yötivoli-juhlintaa Lahdessa

Lahti. Hämeen poliisi valvoi yleistä järjestystä ja varmisti turvallista illanviettoa Lahden Satamassa, jossa järjestettiin viikonloppuna suosittu Yötivoli-tapahtuma. Poliisin näkyvä läsnäolo rauhoitti, mutta joidenkin nuorten toimintaan jouduttiin myös puuttumaan, kertoo poliisi.

Hämeen poliisilaitos varautui yhdessä Lahden kaupungin nuorisopalveluiden, sosiaalitoimen sekä Monon Side ry:n kanssa 29.–30. elokuuta Lahden satamassa järjestettyyn Yötivoli-tapahtumaan, joka on perinteisesti houkutellut paikalle paljon nuoria. Näin oli myös tänä vuonna ja alueen kävijämäärä oli tapahtuman järjestäjän mukaan lähes 17 000. Poliisi valvoi tapahtuman yleistä järjestystä ja varmisti turvallista illanviettoa perjantai- ja lauantai-iltana.

Suurin osa paikalla olleista nuorista nautti tapahtumasta ja yhdessä olemisesta vastuullisesti, mutta poliisi joutui myös puuttumaan joidenkin nuorten toimintaan.

Yhdeltä tapahtumassa olleelta nuorelta löytyi hallustaan nyrkkirauta. Poliisi takavarikoi nyrkkiraudan ja tapauksesta kirjattiin sekä rikosilmoitus vaarallisen esineen hallussapidosta että lastensuojeluilmoitus. Kahdella alaikäisellä nuorella oli mukanaan ilotulitteita, joiden luovutusikäraja on 18 vuotta. Poliisi kirjasi nuorille sakot räjähdesäännösten rikkomisesta ja otti ilotulitteet haltuunsa.

Sekä perjantai- että lauantai-iltana poliisi hävitti alaikäisten nuorten hallussa ollutta alkoholia. Tapahtumassa tavattiin myös päihtyneitä alaikäisiä nuoria, jotka poliisi toimitti paikalla olleen sosiaaliohjaajan ja nuorisotyöntekijän huomaan. Näistä nuorista laadittiin lastensuojeluilmoitukset ja oltiin yhteydessä huoltajiin.

Tapahtuman aikana lastensuojeluilmoituksia laadittiin yhteensä 26.

Perjantai-iltana yhteen kerääntyneiden nuorten keskuudessa alkoi olla levotonta liikehdintää, mutta tilanne rauhoittui poliisiin poistettua paikalta joitakin henkilöitä.

Poliisin näkyvä läsnäolo turvasi kaikkien tapahtumaan osallistuneiden illanviettoa ja pääosin väki olikin nauttimassa viimeisestä kesäviikonlopusta ja Yötivoli-tunnelmasta iloisin mielin.

Kuvituskuva.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT