perjantai, 21 marraskuun, 2025

Posiolla ja Puolangalla mönkijän kuljettaja vajosi jäihin – molemmat menehtyivät

Posiolla löytyi torstaina 20.11. aamupäivällä jäihin vajonnut mönkijän kuljettaja ja samana päivänä iltapäivällä Puolangalla mönkijän kuljettaja vajosi jäihin.

Molemmissa tapauksissa kuljettajat löydettiin menehtyneinä. Kummassakin tapauksessa mönkijän jäljet veivät jäälle ja johtivat avantoon, kertoo Lapin poliisilaitos.

Varo heikkoja jäitä

Alkutalven vaihtelevat säät ovat pitäneet jäiden kantavuuden heikkoina monissa vesistöissä. Heikko jää ei monestikaan näytä heikolta. Pettävät kohdat voivat olla täysin näkymättömissä. Jäätilanne vaihtelee suuresti lyhyilläkin matkoilla, ja erityisesti virtapaikat, lahden poukamat ja rannat voivat olla petollisia. Virtaukset, sula- ja lumipaikat heikentävät jäätä nopeasti.

Kehotamme kaikkia liikkumaan jäällä äärimmäisen varovaisesti ja välttämään jäälle menoa kokonaan erilaisilla ajoneuvoilla. Raskaammat ajoneuvot vaativat huomattavasti paksumpaa ja tasalaatuisempaa jäätä kuin kävely, eikä tämänhetkinen jäätilanne täytä useilla alueilla turvallisia vaatimuksia.  Yksin jäälle ei myöskään kannata vielä lähteä, eikä ilman asianmukaisia turvavarusteita.

Kuvituskuva.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT