Syyttäjälaitos. Apulaisvaltakunnansyyttäjä on nostanut syytteet suomalaista henkilöä vastaan asiassa, johon sisältyvät epäillyt terroristisessa tarkoituksessa tehty julkinen kehottaminen rikokseen ja terroristiryhmän toimintaan osallistuminen, niihin liittyviä vaihtoehtoisia rikosnimikkeitä sekä epäilty törkeä veropetos. Epäillyt teot on tehty Lahdessa vuosina 2021–2024, tiedottaa Syyttäjälaitos.
Syytteet liittyvät epäillyn toimintaan, jonka tavoitteena on ollut Nigerian valtioon kuuluvan niin sanotun Biafran alueen muodostaminen itsenäiseksi valtioksi.
Apulaisvaltakunnansyyttäjä on tehnyt samassa asiassa näytön puuttumiseen perustuvat syyttämättäjättämispäätökset neljästä muusta henkilöstä, joita epäiltiin terrorismirikoksen rahoittamisesta.
Syytteeseen asetettu henkilö on vangittuna, ja hän on kiistänyt syyllistyneensä rikokseen.
Syyttäjän haastehakemus on jätetty Päijät-Hämeen käräjäoikeuteen, joka määrää asian käsittelyajankohdan (syyttäjän asianumero R 25/39, käräjäoikeuden asianumero R 729/2025/1659). Esitutkinta-aineisto (2400/R/857/24, 2400/R/17/25) tulee oikeudenkäynnin alkaessa julkiseksi siltä osin kuin käräjäoikeus ei toisin määrää.
Apulaisvaltakunnansyyttäjän nostamia syytteitä ajavat oikeudenkäynnissä valtionsyyttäjä ja terrorismirikoksiin erikoistunut aluesyyttäjä.