perjantai, 26 joulukuun, 2025

Tapaongelmainen kuljettaja törmäili kännissä liikenteessä Kemissä

Kemi. Hätäkeskukseen tuli ilmoitus poliisille Tapaninpäivän yönä Kemissä Perämerentiellä ohituksen jälkeen kaiteeseen törmänneestä henkilöautosta. Törmäyksen jälkeen kuljettaja oli jatkanut matkaansa ilmoittajan estelyistä huolimatta, kertoo poliisi.

Ilmoittaja seurasi henkilöautoa ja ilmoitti auton liikkeistä poliisille. Poliisi tavoitti kyseisen henkilöauton ja puhallutti kuljettajan. Puhallustulos ylitti törkeän rattijuopumuksen rajan. Kuljettajalla ei myöskään ollut voimassa olevaa ajo-oikeutta. Tämä oli hänelle kahdeksas kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta vuoden sisällä.

Kuljettaja käytettiin verikokeissa ja hänet tuotiin kiinniotettuna Kemin poliisivankilaan. Miestä epäillään törkeästä rattijuopumuksesta, kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta ja liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.

Kuvituskuva.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT