Nakkila/Pori. Lounais-Suomen poliisi tavoitti tiistaina törkeitä ylinopeuksia ajaneita kuljettajia Nakkilassa ja Porissa.
Nakkila. Poliisipartio suoritti liikenteenvalvontaa tiistaina 2.9. iltapäivällä Nakkilassa valtatie 2:lla, jossa se mittasi vastaan tulleen henkilöauton nopeudeksi 101 kilometriä tunnissa. Kyseisessä kohdassa on tietyömaan takia nopeusrajoituksena 50 kilometriä tunnissa. Partio sai pysäytettyä auton ja määräsi sen kuljettajana olleen nuoren miehen väliaikaiseen ajokieltoon. Hänen epäillään syyllistyneen törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen, kertoo poliisi.
***
Pori. Myöhään tiistai-iltana partio havaitsi Porissa valtatie 2:lla lentokentän kohdalla huomattavaa ylinopeutta ajavan henkilöauton ja mittasi sen nopeudeksi 160 kilometriä tunnissa. Kyseisen tieosuuden nopeusrajoitus on 100 kilometriä tunnissa. Partio pysäytti auton. Sen kuljettajana ollut nuori mies määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon. Häntä epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
Kuvituskuva.