Vantaa. Omakotitaloon luvatta tunkeutunut mies jäi kiinni 22.6. sunnuntaina aamukolmelta Vantaalta. Talon omistajat olivat suojanneet kotinsa hälytysjärjestelmällä ja poliisi pääsi yllättämään varkaan itse teosta. Epäilty yritti paeta paikalta, mutta tässä maastojuoksukilpailussa pidemmän korren veti poliisi.
Noin kolmekymppinen mies päätyi poliisin huostaan epäiltynä törkeään varkauteen ja virkamiehen väkivaltaiseen vastustamiseen, kertoo Itä-Uudenmaan poliisilaitos.
Poliisi vinkkaa huolehtimaan kotien hyvästä lukituksesta ja valaistuksesta. Kohtuuhintaiset hälytysjärjestelmät ja naapureille poissaoloista vinkkaaminen ovat myös hyviä keinoja. Sosiaalisessa mediassa ei kannata hehkuttaa lomamatkoista. Ne saattavat toimia vinkkeinä tyhjillään olevista kodeista, muistuttaa poliisi.