torstai, 22 toukokuun, 2025

Viritetyillä mopoilla ajo tuli kalliiksi – lisäksi 4 lastensuojeluilmoitusta

Savalojalla 3.8. klo 23 jälkeen mopopoika pakeni pysäytysmerkkiä antanutta poliisia kovalla nopeudella. Poliisi seurasi mopoilijaa ja sai hänet pysäytetyksi muutaman kilometrin ajon jälkeen. Karkuun ajaneella kuljettajalla ei ollut ajo-oikeutta ja hänen moponsa oli viritetty.

Samalla tarkastettiin tapahtumapaikalla olleet kaksi mopoa, jotka todettiin viritetyiksi ja kovakulkuisiksi. Niiden kuljettajilla ei ollut ajo-oikeutta kyseisiin menopeleihin. Yksi kuljettajista oli vain 13-vuotias.

Poliisi kirjoitti sakkoja mm. liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja poliisimiehen antaman pysäytysmerkin laiminlyönnistä, sekä ajo-oikeudetta ajosta. Kolme kuljettajaa määrättiin ajokieltoon ja kahdesta kevytmoottoripyöräksi muutetusta moposta tehtiin ilmoitus Liikenteen turvallisuusvirastoon. Asiasta kirjattiin neljä lastensuojeluilmoitusta.

Kuvituskuva.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT