torstai, 29 toukokuun, 2025

Yksi henkilö loukkaantui ammuskelussa Ruotsin Grästorpissa – laukauksia taloon Västeråsissa

Ruotsi. Ainakin yksi ihminen on loukkaantunut ammuskelussa Grästorpin ulkopuolella Länsi-Götanmaan läänissä, kertovat SVT Nyheter ja Aftonbladet.

Poliisi hälytettiin Västergötlandiin  27.5. kello 00.02 siellä kuultujen laukausten vuoksi.

– Sieltä löytyi yksi loukkaantunut henkilö, mies, ja ammuskelu tapahtui ulkona asuinrakennuksen vieressä. Olen melko varma, ettei enempää ihmisiä ole loukkaantunut, sanoi päivystävä poliisi Morten Gunneng  Aftonbladetille.

Poliisi ei ole pystynyt antamaan tietoja ammutun henkilön voinnista.

Epäilty tekijä pidätettiin rikospaikan lähellä ja poliisi etsi lähistöltä pitkään lisää tekijöitä.

– Työhypoteesimme on, että tällä tapauksella on vaikutusta jengikonflikteihin, sanoo päivystävä poliisi Morten Gunneng SVT:lle.

Tapauksesta on aloitettu esitutkinta törkeästä ampuma-aserikoksesta ja tapon yrityksestä.

Kuva: SVT Nyheter.

***

Asuintaloa tulitettiin Västeråsissa

Poliisi aloitti operaation 26.5. kello 23.20. asuinalueella Skälbyssä Västeråsissa . Paikalle lähetettiin useita poliisiautoja ja helikopteri, kertoo Aftonbladet.

Aluksi poliisi ei halunnut kertoa tapahtuneesta mitään, mutta kello 01.00 viranomainen kirjoitti tiedotteen, jossa ilmoitettiin, että asuinrakennukseen oli ammuttu laukauksia.

Aftonbladetin tietojen mukaan tekijän uskotaan paenneen paikalta autolla ampumisen jälkeen.

Tapauksesta on aloitettu esitutkinta törkeästä ampuma-aserikoksesta ja tapon yrityksestä. Rikospaikka on ollut eristettynä oikeuslääketieteellistä tutkimusta varten.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT