Kuopio. Hätäkeskus sai sunnuntaina 27.7.2025 klo 16.11 ilmoituksen, jonka mukaan henkilöauto oli suistunut ajoradalta ojaan katolleen Kuopiossa Ysitiellä. Ilmoituksen mukaan ajoneuvo oli onnettomuuden seurauksena syttynyt palamaan. Tehtävälle lähetettiin useita poliisin ja pelastuslaitoksen yksiköitä.
Tapahtumapaikalle tullut rekkakuski suoritti onnistuneen alkusammutuksen ja tämän jälkeen muut paikalle tulleet sivulliset henkilöt olivat saaneet siirrettyä kuljettajan ulos autosta, kertoo poliisi.
Onnettomuusajoneuvon kyydissä oli pelkästään kuljettaja, joka loukkaantui tapahtuman yhteydessä. Hänet kuljetettiin ambulanssilla Kuopion yliopistolliseen sairaalaan saamaan hoitoa. Poliisin saaman tiedon mukaan hänellä ei ole hengenvaaraa.
Kuljettajan epäillään nukahtaneen ajon aikana, jonka vuoksi asiaa tutkitaan liikenneturvallisuuden vaarantamisena.
Poliisi kiittää kansalaisia ripeästä toiminnasta onnettomuuspaikalla.