Nurmijärvi. Toisilleen entuudestaan tuttujen henkilöiden yökyläily päättyi ikävästi viime lauantaina 22.3. Nurmijärvellä, kertoo poliisi.
– Asunnon haltija oli herännyt aikaisin aamulla ja havainnut, että hänen henkilökohtaista omaisuuttaan, kuten erilaisia koriste-esineitä, tietokone ja kosmetiikkaa, oli kasattu eteiseen kuin valmiiksi lähtöä varten., kertoo rikosylikomisario Anssi Murto.
Asunnon haltija, noin parikymppinen nainen oli kysynyt yökylään jääneiltä henkilöiltä, mistä tavaroiden kasaamisessa on kysymys, jolloin yksi yökylään jääneistä naisista oli käynyt hänen kimppuunsa asunnon eteisessä. Asunnon haltijaa oli lyöty jollain esineellä otsaan ja ympäri kehoa, tönitty maahan ja revitty hiuksista. Kun hän oli ilmoittanut soittavansa hätäkeskukseen, yökylään jäänyt kolmikko oli puhelun aikana poistunut paikalta keräämänsä tavarat mukanaan.
Tekoon epäilty nainen tavoitettiin myöhemmin saman päivän aikana kotoaan Helsingistä, jossa poliisin partio teki hänen asuntoonsa kotietsinnän. Asunnosta löytyi Nurmijärveltä aamulla anastettua omaisuutta. Nainen otettiin kiinni ryöstöstä epäiltynä ja toimitettiin Hyvinkään poliisivankilaan.