Häiriökäyttäytyminen, tappelut ja päihtyneet työllistivät poliisia Itä-Uudellamaalla

Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen alueen viime viikko oli poliisitoiminnallisesti kiireinen. Tehtävät painottuivat tuttuun tapaan viikonlopulle. Perjantain ja sunnuntai-illan välisenä aikana hoidettiin noin 850 erilaista hälytystehtävää. Koko viikon tehtävämäärä 2 149 hätyytteli kesäisiä lukemia.

-Varsinkin perjantai-ilta ja lauantain vastainen yö olivat todella kiireisiä poliisipartioiden siirtyessä tehtävältä toiselle. Häiriökäyttäytymistä, tappeluita, päihtyneitä ja yksilön suojaan liittyviä tehtäviä riitti hoidettavaksi pitkälle lauantaipäivään saakka, kertoo ylikomisario Tomi Salosyrjä.

Erilaisten astaloiden ja teräaseiden kantaminen mukana yleisellä paikalla ilman hyväksyttävää syytä on paitsi laissa kiellettyä, myös huolestuttavaa.

-Teräaseita käytetään, kun asioista syntyy riitaa ja niin kävi myös viime viikonloppuna. Nyrkkirautojen ja muiden erityisen vaarallisten esineiden käyttäminen toista henkilöä vastaan voi aiheuttaa erittäin vaarallisia vammoja tai jopa uhrin menehtymisen. Mikäli kotona on herännyt huoli nuoren viikonlopun vietosta, niin kiinnittäkää vanhemmat ajoissa huomiota nuoren rahan käyttöön ja viikonlopun viettotapoihin, Salosyrjä muistuttaa.

Useita häiriöilmoituksia mopoista ja mönkkäreistä

Viikonloppuna nuorten kokoontumisista, erityisesti mopojen ja mönkkäreiden osalta, tehtiin useita häiriöilmoituksia.

– Mopoilu ja kavereiden tapaaminen on nuorille tärkeää, mutta toivomme, että pelisääntökeskusteluja käytäisiin kotona. Mopojen virittämisestä ja moottorin huudattamisesta kannattaa erityisesti keskustella. Mopot eivät ole rakenteellisesti tarkoitettu kulkemaan sen kovempaa, mitä niillä vakiona pääsee, Salosyrjä toteaa.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT