Helsinki. Poliisi suoritti perjantai-iltana 30. lokakuuta 2026 huumausainerikostutkintaan liittyviä kiinniottoja Puhoksen ostoskeskuksen alueella, kertoo Helsingin poliisilaitos.
Helsingin poliisi on kohdentanut tehostettua valvontaa Puhoksen ostoskeskuksen alueelle useita kertoja tänä vuonna. Poliisi on saanut alueen yrittäjiltä ja asukkailta runsaasti havaintoja alueella käytävästä huumausainekaupasta. Valvonnassa kerättyjen sekä kansalaisilta ja sidosryhmiltä saatujen havaintojen perusteella poliisi epäilee, että ostoskeskuksen alueella on käyty järjestäytynyttä huumausainekauppaa.
Poliisi suoritti perjantaina rikostutkintoihin liittyvää tutkintaa, kiinniottoja ja etsintöjä Puhoksen ostoskeskuksen alueella sekä muualla. Poliisi otti tehtävän yhteydessä kiinni useita henkilöitä epäiltyinä huumausainerikoksista. Lisäksi poliisi takavarikoi epäiltyjä huumausaineita ja käteistä rahaa.
Rikosten esitutkinta on kesken, eikä poliisi tällä hetkellä kommentoi asiaa tarkemmin esitutkinnan turvaamiseksi.
Kuvituskuva, ei liity tapaukseen.

