Lahti. Poliisi tutkii Lahdessa Herrasmannintiellä perjantaina 29.11.2024 tapahtunutta yliajoa, jossa jalankulkijan epäillään tulleen sähköpotkulautaa kuljettaneen henkilön yliajamaksi.
Epäilty teko tapahtui Ahtialassa Selkätien tunnelissa Herrasmannin tiellä perjantaina 29.11.2024 arviolta alkuillasta kello neljän ja kahdeksan välillä. Jalan liikkeellä ollut nainen loukkaantui yliajon seurauksena ja sai tilanteessa sairaalahoitoa vaativia vammoja, kertoo poliisi.
Poliisi pyytää silminnäkijähavaintoja tapaukseen liittyen sähköpostitse vihjeet.hame@poliisi.fi tai puhelimitse 0295 414 222.
En yhtään ihmettele että jotain sattuu kun noita skuutteja on todella paljon. Näen melkein päivittäin tapauksia joissa nämä Suomen toivot porhaltavat suoraan suojatielle olettaen että auto väistää. ”Ei sieltä eilenkään tullut ketään.”-ajatus on myös mahdollista. Fyysiikan lait kuten massan hitaus ovat vielä olemassa. Se auto ei pysähdy kuin seinään. Tai toki pysähtyy jos ajaa päin seinää.