lauantai, 24 toukokuun, 2025

Jatkotiedote Kuopion Petosen Pyörön koulu-uhkaan – väärinymmärrys tai ilkivaltaa

Kuopio. Poliisin suorittamissa tutkintatoimenpiteissä ei ole tullut esille sellaisia seikkoja, joiden perusteella kouluun, oppilaisiin tai henkilökuntaan olisi kohdistunut todellista uhkaa, tiedottaa Itä-Suomen poliisilaitos.

Muun muassa puhutusten ja telepäätelaitteisiin kohdistuneiden tutkimusten perusteella on ilmennyt, että koulu-uhkaan liittyvä viestiketju on saanut alkunsa joko tahallisesta tai tahattomasta väärinymmärryksestä taikka ilkivallasta. Tämän perusteella yksittäisestä viestistä otettu kuvakaappaus lähti leviämään somessa nuorten keskuudessa.

Oppilaitoksiin liittyvät uhkaukset työllistävät niin poliisia, muita viranomaisia kuin oppilaitoksia itseään merkittävästi. Poliisi suhtautuu koulu-uhkauksiin aina vakavasti ja selvittää ne perin pohjin. Perätön vaarailmoitus on rikos ja myös alle 15-vuotias on korvausvelvollinen aiheuttamistaan vahingoista ja kuluista. Alaikäisistä rikolliseen tekoon epäillyistä poliisi tekee aina myös lastensuojeluilmoituksen. 15 vuotta täyttäneelle nuorelle voi jäädä teosta riippuen myös rikosrekisterimerkintä muutaman vuoden ajaksi. Tämä voi vaikuttaa esimerkiksi opiskelupaikkamahdollisuuksiin.

Kuvituskuva.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT