Karkkila. Torstaina 9.7. noin kello 9.30 poliisi sai tehtävän Karkkilaan. Useiden ilmoitusten mukaan mies huutaa ja heittelee kiviä torilla. Alueella olleeseen myyntivaunuun ja autoihin tuli kivistä vahinkoja, kertoo Länsi-Uudenmaan poliisilaitos.
Paikalle tullut partio havaitsi miehen kadulla. Kun poliisi lähestyi miestä, hän käyttäytyi aluksi rauhallisesti. Kun poliisit ryhtyivät selvittämään miehen tilaa ja tekivät hänelle turvallisuustarkastuksen, ryhtyi mies kuitenkin riuhtomaan. Kun toinen poliiseista otti miehestä otetta, löi mies tätä nyrkillä kasvojen alueelle. Poliisi sai lievät vammat.
Mies pääsi juoksemaan hetkeksi kauemmas ja palasi sitten partion lähelle. Poliisi käskytti miestä, minkä mies sivuutti, jolloin poliisi käytti etälamautinta pysäyttääkseen miehen. Tällä ei ollut mieheen mitään vaikutusta.
Epäilty juoksi pakoon ja sisään kerrostalon rappukäytävään. Poliisi meni sisään koirapartion tukemana, jolloin epäilty ensi alkuun totteli käskytystä. Hetken kuluttua hän lähti kuitenkin juoksemaan rappusia ylös, jolloin partio ilmoitti käyttävänsä seuraavaksi poliisikoiraa kiinniottoon, mikäli epäilty ei pysähdy.
Tällöin epäilty pysähtyi rapputasanteelle ja ilmoitti seuraavansa poliisin käskyjä. Poliisi laittoi miehen käsirautoihin ja otti tämän kiinni. Häntä epäillään vahingonteosta ja virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta.
Kuvituskuva.

