keskiviikko, 4 kesäkuun, 2025

Laukauksia ammuttiin kerrostalon oveen Vasastanissa Tukholmassa

Ruotsi. Kerrostalon ovella Vasastanissa Tukholman keskustassa tapahtui myöhään sunnuntai-iltana ammuskelu, kertovat DVT Nyheter ja Aftonbladet.

Sunnuntai-iltana 1.6 kello 22.23 poliisi sai useita ilmoituksia ampumisesta Vasastanissa.

– Useat ihmiset ovat kertoneet kuulleensa laukauksia Vasastanissa. Olimme nopeasti paikalla ja näimme merkkejä siitä, että talon sisäänkäyntiä kohti on ammuttu aseella, sanoo poliisi Carina Skagerlind SVT:lle.

Kukaan ei loukkaantunut ammuskelussa.

Aftonbladetin mukaan Alueen asukas kuuli neljästä viiteen laukausta. Ammuskelun jälkeen hän näki useiden naamioituneiden ihmisten pakenevan paikalta jalan.

Kaupungissa oli yöllä käynnissä laaja poliisioperaatio, jossa etsittiin yhtä tai useampaa rikollista.

– Etsimme epäiltyjä alueelta, muun muassa helikoptereilla ja useilla partioilla. Täällä on myös paljon kameroita, joita inventoimme. Myös todistajatietoja on saatu paljon, kertoo Carina Skagerlind SVT:lle.

Poliisi tarkasti yön aikana useita ihmisiä. Ketään ei kuitenkaan pidätetty.

Tapauksesta on aloitettu esitutkinta törkeästä ampuma-aserikostapauksesta.

Kuva: Aftonbladet.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT