Liikennerikokset Sotkamossa ja Oulussa, kadonnut henkilö Kuusamossa

Oulu. Poliisi tutkii Sotkamossa ja Oulussa tapahtuneita epäiltyjä liikennerikoksia. Sotkamon tapauksessa kuljettajan epäillään ajaneen päihtyneenä. Kuusamossa poliisi löysi kadonneen henkilön, joka ehti olla kadoksissa useamman tunnin ajan, kertoo Oulun poliisilaitos.

Oulun poliisilaitoksen Sotkamon alueen poliisipartiolle tuli torstaina 17.9. n. seitsemän aikaan illalla tehtävä Sotkamoon Pohjavaarantielle. Ilmoituksen mukaan henkilöauto oli törmännyt sillan kaiteeseen Tikkalansalmen sillalla.

Partio tavoitti auton ja kuljettajan paikalla istuneen henkilön tapahtumapaikalta. Henkilö puhalsi alkometriin rattijuopumuksen rajan ylittävän lukeman.

Tapahtumapaikalla olleiden jälkien perusteella kuljettaja oli ajanut Pohjavaaran suunnasta kohti Vuokattia. Auto oli Tikkalansalmen sillan kohdalla ajautunut sillan kaiteeseen ja osuman jälkeen takaisin tielle.

Kuljettajaa epäillään tässä vaiheessa rattijuopumuksesta ja liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Hänelle ei poliisin saamien tietojen mukaan tullut lievää suurempia vammoja tapahtuneen seurauksena.

***

Oulun alueen poliisipartio sai myös liikenneaiheisen hälytystehtävän samana iltana hieman ennen puolta kahdeksaa. Ilmoituksen mukaan henkilöauto ja pyöräilijä olivat törmänneet Hiukkavaarankadulla.

Paikalle menneelle poliisipartiolle kerrottiin osallisten toimesta, että autoilija oli pysähtynyt suojatien eteen antamaan tietä jalankulkijalle, ja lähtenyt sen jälkeen ajamaan eteenpäin.  Pyöräilijä oli tullut samoihin aikoihin kevyen liikenteen väylää pitkin suojatielle, ja osunut liikkeelle lähteneen auton vasempaan etukulmaan.

Pyöräilijää epäillään tässä vaiheessa liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, koska hän on tullut autoilijan kulkusuuntaan nähden vasemman suunnasta, ja hänen olisi kuulunut väistää hänen kulkusuunnassaan oikealta tullutta autoilijaa. Tapahtumapaikalla ei ole väistämisvelvollisuutta osoittavia liikennemerkkejä autoilijoille tai kevyen liikenteen väylälle.

Poliisin saamien tietojen mukaan pyöräilijä on lisäksi ajanut suojatielle huomattavaa nopeutta, eikä hän ole käyttänyt ajovaloja hämärästä ja vesisateisesta kelistä huolimatta.

Kuvituskuva.

***

Kuusamo. Oulun poliisilaitoksen Koillismaan alueen poliisipartioilla oli torstaina 17.9. päivällä etsintätehtävä Kuusamossa. Marjastamaan lähtenyt henkilö oli ollut poissa kotoaan useamman tunnin ajan, ja huolestunut omainen soitti asiasta hätäkeskukseen.

Henkilöä etsittiin muutaman tunnin ajan useamman viranomaisen ja vapaaehtoisen pelastuspalvelun toimesta. Hänet löydettiin lopulta poliisipartion toimesta muutaman kilometrin päästä kotoaan. Henkilö oli löydettäessä olosuhteisiin nähden hyvävointisen oloinen.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT