Joensuu. Mies menehtyi väkivallan seurauksena Rantakylässä Joensuussa, kertoo Itä-Suomen poliisilaitos.
Poliisi sai 19.8.2026 iltapäivällä ilmoituksen Joensuun Rantakylässä yksityisasunnossa tehdystä väkivallanteosta. Paikalle menneet poliisipartio sekä pelastus- ja ensihoidon viranomaiset yrittivät elvyttää uhria, mutta rikoksen uhri, 60-vuotias paikkakuntalainen mies menehtyi matkalla sairaalaan. Poliisi otti asunnosta kiinni 48-vuotiaan naisen ja 38-vuotiaan miehen rikoksesta epäiltynä.
Pohjois-Karjalan käräjäoikeus on 21.8.2026 vanginnut rikoksesta epäillyn 38-vuotiaan miehen todennäköisin syin epäiltynä taposta.
Tutkinnan keskeneräisyyden vuoksi Itä-Suomen poliisi ei kommentoi tekotapaa, osallisia tai muutoin asiaa tässä vaiheessa enempää.

