Oulun poliisin lauantai oli vilkas – alaikäisten päihteiden käyttöön puututtiin

Oulu. Poliisi jatkoi 30.5. tehostetusti koulujen päättymisviikonlopun valvontaa ja Oulussa klo 20 jälkeen erityisesti Kiikelinranta alkoi täyttyä nuorista, kertoo Oulun poliisilaitos.

Tehtävien osalta ilta oli vilkas ja poliisi joutui puuttumaan alaikäisten päihteidenkäyttöön, häiriökäyttäytymiseen ja väkivaltatilanteisiin, jota kesäinen ja lämmin sää edesauttoi. Nuorilta kaadettiin ja hävitettiin alkoholijuomia ja alaikäisten päihtymistapauksista kirjattiin seuraamuksia ja tehtiin lastensuojeluilmoituksia. Päihtyneiden nuorten vanhemmille tehtiin ilmoituksia.

Ihmisiä oli Oulussa paljon liikkeellä Oulun keskustan alueella ja vaikka tehtävien osalta poliisilla oli vilkas lauantai, sujui se kuitenkin yleisesti ottaen rauhallisesti. Poliisi sai jonkin verran ilmoituksia ilotulitteiden käytöstä ja poliisi haluaa muistuttaa, että kun poliisi saa luvattomasta ilotulitteesta ilmoituksen, niin siitä kirjataan sakko räjähdyssäännösten rikkomisesta. Jos siihen liittyy vahingonteko tai muuta sen tapaista, niin asiasta kirjataan rikosilmoitus. Luvattomasti hallussa pidetyt tai käytetyt ilotulitteet tuomitaan valtiolle menetetyksi.

Kuvituskuva.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT