Vantaa: Poliisilla oli tänään perjantaina 23.10 Vantaalta kehä III:lta käynnistynyt ja Tammiston kauppatielle päättynyt takaa-ajotehtävä. Tehtävälle osallistui useita poliisin partioita, kertoo Itä-Uudenmaan poliisilaitos.
Tehtävä poliisille tuli hätäkeskuksen kautta noin kello 11.22. Ilmoituksen mukaan pakettiautolla liikenteessä ollut kuljettaja oli ajanut epävarmasti ja törmännyt muun muassa Lahdenväylällä rekkaan ja jatkanut sen jälkeen pysähtymättä matkaansa. Kuljettajan epäiltiin olevan mahdollisesti myös päihtynyt.
Pakenevan seuranta lähti käyntiin kehä III:lta Lentoasemantieltä länteen ja sieltä Tuupakan ja Ylästön kautta Tammiston kauppatielle, mihin kuljettaja hylkäsi ajoneuvonsa. Kuljettaja pakeni läheiseen kauppaliikkeeseen, josta poliisin partio otti hänet kiinni.
Kuljettajaa epäillään ainakin törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta sekä rattijuopumuksesta. Rikosnimikkeitä on muitakin, mutta ne tarkentuvat, kun asia siirtyy poliisin tutkintaan.
Kuvituskuva.

