Virolahdella viime viikolla suoritetun etsinnän yhteydessä löytyneen luvallisen ja muun materiaalin tunnistaminen sekä inventaario ovat esineiden suuren määrän vuoksi edelleen käynnissä, kertoo Kaakkois-Suomen poliisilaitos.
Materiaalin läpikäynti jatkuu. Inventaarioon liittyy myös Puolustusvoimilta saatu virka-apu räjähdysvaarallisen materiaalin tunnistamisessa ja sen hävittämisessä. Esitutkinta tulee kestämään kokonaisuutena kuukausia.
Poliisin alustavan käsityksen mukaan kysymys on ampuma-aseisiin ja sotahistoriaan liittyvästä yksittäisen henkilön kiinnostuksesta, eikä tapauksella ole tekemistä itärajan läheisyyden tai asekätkennän kanssa. Epäiltyä ei ole vielä kuultu, mutta hän on tehnyt poliisin kanssa yhteistyötä asian selvittämiseksi. Virolahden tapauksella ei myöskään ole yhteyttä viime vuonna Kouvolassa tehtyyn aseiden takavarikkoon, muuten kuin että molemmissa tapauksissa epäillyillä on ollut myös runsaasti luvallisia ampuma-aseita.
Lupavalvonta kuuluu poliisin perustehtäviin
Ampuma-aseisiin liittyvä valvonta on osa poliisin lakisääteisiä tehtäviä. Poliisi valvoo aselupien voimassaolon edellytysten täyttymistä ja kohdentaa valvontaa tietojohtoisesti erityisesti sellaisiin henkilöihin ja kohteisiin, joiden osalta on perusteltua syytä arvioida luvan edellytysten muuttuneen tai joilla on hallussaan huomattavia määriä aselupia ja ampuma-aseita.
Lupavalvonnalla pyritään ylläpitämään ja parantamaan yleistä järjestystä ja turvallisuutta sekä ehkäisemään ampuma-aseiden anastusriskiä ja siten aseiden joutumista esimerkiksi rikollisten haltuun. Samalla pyritään ennalta estämään aseisiin liittyviä turvallisuusriskejä ja rikoksia.
Kuvituskuva, ei liity tapaukseen.

