maanantai, 8 syyskuun, 2025

Poliisi otti kiinni törkeästä tuhotyöstä epäillyn Tampereella

Tampere. Poliisi tutkii epäiltyä törkeää tuhotyötä, joka tapahtui kerrostaloasunnossa Tampereella, Kullervonkadulla lauantaina 6.9 klo 03.06.

Tekopaikan tutkinnassa on ilmennyt, että palo on sytytetty ilmeisen tahallisesti asunnon sisällä. Palosta epäilty ei ole talon asukas, kertoo poliisi

Poliisi on ottanut kiinni nuoren naisen rikoksesta epäiltynä. Kiinniotto tapahtui tapahtumapaikan läheisyydessä ja sujui rauhallisesti. Henkilöä ei olla päästy vielä kuulemaan. Henkilö on tällä hetkellä pidätettynä. Poliisilla oli toinenkin henkilö viikonlopun aikana kiinniotettuna, mutta hänet on kuulustelujen jälkeen vapautettu.

Koska kuuleminen on suorittamatta ja muitakin asianosaisia on vielä tavoittamatta, poliisi ei esitutkinnan vaarantumisriskistä johtuen avaa tarkemmin tapahtumista asunnolla eli sytyttämispaikasta.

Törkeästä tuhotyöstä on säädetty rikoslaissa seuraamukseksi 2-10 vuoden vankeusrangaistus.

Kuvituskuva.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT