Huittinen. Poliisi tutkii Huittisissa tapahtunutta murtoa, jossa omakotitalosta anastettiin useita ampuma-aseita. Epäillyt varkaat tavoitettiin lopulta Pirkanmaalta ja anastetut ampuma-aseet saatiin poliisin haltuun, kertoo Lounais-Suomen poliisilaitos.
Lounais-Suomen poliisi on selvittänyt keskiviikkona 16. syyskuuta päiväaikaan Huittisissa tapahtunutta omakotitalomurtoa, jossa varkaiden matkaan lähti useita ampuma-aseita.
Poliisi epäilee teosta kolmea henkilöä, yhtä noin 35-vuotiasta miestä sekä noin 20-vuotiaita miestä ja naista.
– Epäillyt tekijät tavoitettiin Pirkanmaalta ja anastetut ampuma-aseet saatiin etsintöjen myötä poliisin haltuun, sanoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Juho Rinne Lounais-Suomen poliisilaitokselta.
Tekoa tutkitaan törkeänä varkautena ja ampuma-aserikoksena. Kolmikko oli esitutkinnan aikana pidätettynä, mutta heidät on sittemmin vapautettu.
Poliisi pääsi epäiltyjen jäljille oman tiedonhankintansa ja tutkintatoimien avulla. Tutkintaa jatketaan seuraavaksi teknisen tutkinnan tulosten analysoinnilla.
Kuvituskuva, ei liity tapaukseen.

