Poliisi tutkii Nilsiässä useita asuntomurtoja – havaintoja kaivataan

Kuopion Nilsiässä on murtauduttu yhteensä viiteen omakotitaloon ja vapaa-ajan asuntoon 19.-22.7. välisenä aikana, kertoo Itä-Suomen poliisilaitos.

Murrot ovat tapahtuneet Tiirinlahden alueella, noin viiden kilometrin päässä Nilsiän taajaman keskustasta. Poliisin tiedossa on, että taloista on anastettu mm. lasten mönkijä, tietokone, koruja sekä arvokkaita alkoholijuomia. Poliisi tutkii vapaa-ajan asuntoihin kohdistuneita murtoja epäiltyinä varkauksina ja omakotitaloon kohdistunutta murtoa törkeänä varkautena.

Mahdollisia havaintoja asiaan liittyen pyydetään ilmoittamaan sähköpostilla osoitteeseen vihjeet.ita-suomi@poliisi.fi tai puhelimitse poliisin vihjepuhelimeen p. 0295 415 232. Poliisi on kiinnostunut myös alueella mahdollisesti liikkuneesta mustasta Volkswagen-merkkisestä pakettiautosta, jonka rekisteritunnus on alkanut kirjaimilla GOK. Auton perässä on mahdollisesti vedetty peräkärryä.

Kuvituskuva.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT