Poliisilla Turengin yhteiskoululla useamman partion tehtävä

Turenki. Poliisi sai henkeen ja terveyteen liittyvän hälytystehtävän perjantaina 30.10.2026 klo 10.20 Turengin yhteiskoululle. Ilmoituksen mukaan sosiaalisessa mediassa levisi kuva kouluampujasta, joka olisi ollut koulun tiloissa. Tehtävälle osallistui useampi partio, kertoo Hämeen poliisilaitos.

Kohteeseen päästyään poliisi kuitenkin totesi, ettei kyse ollut todellisesta vaarasta.

Alle 18-vuotias koulun oppilas oli lähettänyt pikaviestisovelluksen ryhmään todennäköisesti tekoälyllä generoidun kuvan väitetystä kouluampujasta koulun tiloissa. Ryhmässä käyty keskustelu viittasi, siihen että tilanne olisi todellinen ja asiasta tehtiin ilmoitus hälytyskeskukseen.

Poliisi on kirjannut tapahtuneesta rikosilmoituksen perättömästä vaarailmoituksesta.

Poliisi ottaa vakavasti kaikki koulu-uhkauksiin liittyvät tehtävät ja varautuu niihin tarvittavalla resurssilla. Poliisi haluaakin painottaa, että kaikki perättömät uhkaukset sitovat laajemminkin viranomaisten resurssia, ja on näin pois pahimmassa tapauksessa oikeasti henkeä ja terveyttä vaarantavilta tehtäviltä.

Perättömillä uhkauksilla on myös seurauksia. Yli 15-vuotiaat ovat rikosoikeudellisessa vastuussa ja lisäksi on huomioitava, että myös alle 15-vuotiaat ovat vahingonkorvausvelvollisia.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT