Kajaani. Polkupyöräilijä loukkaantui alustavan tiedon mukaan lievästi Kajaanissa maanantaina illalla kello 20 aikaan sattuneessa liikenneonnettomuudessa. Onnettomuus tapahtui Viitostien vieressä olevalla Ramppitien ja kevyen liikenteen väylän risteyksessä, kertoo Oulun poliisilaitos.
Autoilija oli saapunut tapahtumapaikalle Ramppitietä pitkin tarkoituksenaan ajaa Viitostielle. Pyöräilijä oli ajanut kevyen liikenteen väylää tarkoituksenaan ylittää Ramppitie. Kyseisellä paikalla on ns. pyörätien jatke, joka on osoitettu tiemerkinnöin.
Suojatien kohdalla ajoneuvo oli törmännyt pyöräilijään. Autoa kuljettanut nuori henkilö kertoi, että ei ollut havainnut ajoissa pyöräilijää, eikä ollut siksi onnistunut väistämään pyöräilijää.
Pyörällä liikkeellä ollut vanhempi mies oli loukannut itseään alustavan tiedon mukaan lievästi. Hänet kuitenkin kuljetettiin sairaankuljetuksen toimesta Kainuun keskussairaalaan tarkastettavaksi ja saamaan hoitoa vammoihinsa.
Päihteillä ei ole osaa tapahtuneessa. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä liikenneturvallisuuden vaarantaminen.
Kuvituskuva.

