Sisä-Suomen poliisilaitos valvoi viikolla 22 eli 25.-31.5.2026 tehostetusti nopeuksia Pirkanmaalla valtatiellä 3 pohjoisen suuntaan ja Keski-Suomessa valtatiellä 4 pohjoisen suuntaan, kertoo poliisi.
Pirkanmaalla poliisi määräsi kuljettajille sakkoja ja liikennevirhemaksuja 56 kappaletta. Ajokieltoon poliisi määräsi 22 kuljettajaa. Kuudella kuljettajalla ei ollut ajo-oikeutta.
Keski-Suomessa puolestaan poliisi määräsi sakkoja ja liikennevirhemaksuja 67 kappaletta, tavoitti yhden rattijuopumuksesta epäillyn ja kaksi etsintäkuulutettua. Ajokieltoon Keski-Suomessa poliisi määräsi 7 kuljettajaa. Neljällä pysäytetyllä kuljettajalla ei ollut ajo-oikeutta.
– Poliisi määräsi sakkoja ja liikennevirhemaksuja jonkin verran vähemmän kuin edellisessä jaksossa, mutta siitä huolimatta poliisi määräsi ajokieltoja 12 enemmän kuin viimeksi. Suurimmat nopeuden ylitykset olivat nyt 100 km/h -rajoitusalueella 147-167 km/h. Tällaisia poliisin tietoon tuli neljä, toteaa ylikomisario Jari Näkki.
Valvontatarvetta on edelleen. Poliisi peräänkuuluttaa tienkäyttäjiltä malttia ja harkintaa liikenteessä. Jokaisen tienkäyttäjän oma vastuu sääntöjen noudattamisessa on tärkein keino parantaa liikenneturvallisuutta.
Kuvituskuva.

