Virolahden poliisitehtävän löydöksistä käynnistetty esitutkinta – luvattomia aseita ja ammuksia

 Virolahti. Poliisi on käynnistänyt esitutkinnan tiistaina 6.10.2026 Virolahdella suoritetulla etsinnällä löydettyyn materiaaliin liittyen, kertoo  Kaakkois-Suomen poliisilaitos.

Luvallisten ja lupavapaiden esineiden lisäksi etsinnällä löytyi materiaalia, jonka perusteella on syytä epäillä mm. törkeää ampuma-aserikosta ja räjähderikosta. Kohteesta löydettiin mm. sotilasräjähteitä, erityisen vaarallisia patruunoita ja ammuksia sekä luvattomia aseita ja aseen osia.

Puolustusvoimat antoi tehtävän aikana poliisille virka-apua sotilasräjähteiden tunnistamisessa, käsittelyturvallisuuden varmistamisessa ja hävittämisessä. Kaikki kohteesta löydetty ampuma-asemateriaali ja räjähdysvaarallinen materiaali on otettu viranomaisten haltuun. Poliisi otti kohteesta haltuun runsaasti ampuma-aseita ja aseen osia.

Poliisitehtävä liittyi ennestään käynnissä olleeseen poliisitutkintaan. Etsinnän aikana tehdyt löydökset johtivat erillisen rikosasian esitutkinnan käynnistämiseen. Esitutkinta on alkuvaiheessa. Sen aikana selvitetään muun muassa löydetyn materiaalin alkuperää.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT