Yksi henkilö menehtyi liikenneonnettomuudessa Kittilässä

Kittilä. Yksi henkilö on kuollut liikenneonnettomuudessa Kittilän Tepastontiellä, kun henkilöauto törmäsi kaivinkoneeseen, kertoo Lapin poliisilaitos.

Henkilöauton kuljettaja törmäsi kaivinkoneeseen, joka oli pysähdyksissä tien sivussa. Onnettomuus tapahtui maanantaina 2. marraskuuta, hieman kello 10.30 jälkeen. Onnettomuuspaikka sijaitsee Ounasjoentiellä Kittilässä, noin kaksi kilometriä Könkään pohjoispuolella.

Autossa oli tapahtumahetkellä kaksi henkilöä ja koira. Autossa matkustajana ollut henkilö menehtyi saamiinsa vammoihin tapahtumapaikalle.

Ounasjoentie oli suljettuna liikenteeltä noin tunnin ajan raivaustöiden vuoksi. Paikalla oli poliisin lisäksi ensihoito ja pelastuslaitoksen yksikköjä.

Asiaa tutkitaan liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja kuolemantuottamuksena. Poliisi tutkii onnettomuutta ja sen syytä, sekä tarvittaessa tiedottaa asiasta tarkemmin esitutkinnan edetessä.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT