tiistai, 5 toukokuun, 2026

Ilkivaltaa pyöröpaaleille Kerimäellä – poliisi pyytää havaintoja

Savonlinnan Kerimäen taajaman pohjoispuolella on viillelty rikki useita muovitettuja pyöröpaaleja 23.4. – 4.5.2026, kertoo Itä-Suomen poliisilaitos.

Kuivaheinää sisältäviä paaleja oli rikottu ilkivaltaisesti alustavan arvion mukaan ainakin 23 kappaletta. Viillot oli tehty selkeästi teräaseella, eikä asialla ollut esimerkiksi karhu.

Maanviljelijä ei ilmoitushetkellä pystynyt arvioimaan, kuinka moni paali menee/on mennyt pilalle. Mutta pahimmillaan vahinko voi olla toista tuhatta euroa. Säilötty sato alkaa pilaantumaan, kun muovilla tehty ilmatiiviys menetetään.

Paikalla on nähty arvolta yläkouluikäinen poika, mutta hänen osuudestaan vahingontekoon ei vielä tiedetä.

Itä-Suomen poliisi pyytää tietoja ja havaintoja asiasta vihjeet.ita-suomi@poliisi.fi tai 0295415232.

Poliisi toivoo myös, että vahingontekoasioita keskustellaan lapsiperheissä. Korvausvastuu aiheuttamistaan vahingoista on myös alle 15 vuotiaalla.

SAMANKALTAISET UUTISET

LUETUIMMAT 24h

Kommentoidut

UUSIMMAT